ALBERTO KOJALAVIČIAUS-VIJŪKO II MOKSLINĖ KONFERENCIJA

2020-11-26
Naujienos "ALBERTO KOJALAVIČIAUS-VIJŪKO II MOKSLINĖ KONFERENCIJA" viršelis

 Alberto Kojalavičiaus-Vijūko knygos „Lietuvos istorijos“ viršelis ir Kojalavičių herbas

 

Lietuvos genealogijos ir heraldikos draugija (toliau – LGHD) 2020 m. lapkričio 26 d. dėl paskelbtos gripo pandemijos Lietuvoje II Alberto Kojalavičiaus-Vijūko mokslinę konferenciją vykdė nuotoliniu būdu, kuri buvo skirta genealogijai ir heraldikai. Vienas iš konferencijos akcentų – LDK didikų Tiškevičių giminė. Renginyje dalyvavo ir pranešimus skaitė žinomi Lietuvos istorikai, genealogijos bei heraldikos tyrėjai ir specialistai. Konferencijos metu buvo paskelbtas kasmetinis A. Kojalavičiaus-Vijūko vardo medalio laureatas, kuriuo tapo Vilniaus universiteto rektorius prof. Rimvydas Petrauskas.

Skatiname žmones domėtis ne tik savo giminės istorija, bet ir puoselėti istorinę atmintį, ilgaamžes vertybes bei vietinį savitumą, geriau susipažinti su mūsų kultūros paveldu. Todėl šių metų konferencijoje buvo kalbama ne tik apie genealoginius tyrimus, heraldikos istoriją ir subtilybes, bet taip pat speciali sesija buvo skirta LDK didikų Tiškevičių giminei, jos įvairiapusei veiklai ir palikimui.

Konferencijos metu prof. Limbertas Klimka supažindino su garsaus XIX a. Lietuvos keliautojo Igno Žiogelio genealogija, LGHD narys doc. dr. Raimundas Baltėnas skaitė pranešimą apie garsią Harabudų giminę ir jų vaidmenį LDK istorijoje, prof. habil. dr. Vaidutis Kučinskas pristatė pranešimą apie genominį požiūrį į genealogiją, LGHD valdybos narys Vytenis Bagdonas supažindino su autosominių tyrimų specifika ir galimybėmis rasti genealoginio medžio nežinomuosius genetinių tyrimų pagalba.

Heraldikos sesijoje LGHD valdybos narė dr. Gabrielė Jasiūnienė kalbėjo apie bajorų heraldikos šaltinius ir jų aktualizavimą Lietuvos muziejuose, prof. emer. habil. Dr. Stanislovas Sajauskas apžvelgė numizmatikos ir heraldikos tyrimų ypatumus nuo 1970 m. iki šių dienų.

Sesijoje, skirtoje LDK didikams Tiškevičiams, Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus Taikomosios dailės skyriaus vadovė dr. Aldona Snitkuvienė supažindino su Mykolo Tiškevičiaus Egipto senienų kolekcija. Biržų krašto muziejaus „Sėla“ Istorinių tyrimų skyriaus muziejininkė Violeta Paunksnytė-Gailiūnienė kalbėjo apie Biržų kraštą Jono Konstantino Tiškevičiaus laikais, Kretingos muziejaus direktorės pavaduotojas muziejininkystei, istorikas Julius Kanarskas pristatė grafų Tiškevičių šakas ir šaknis. Kelių knygų apie Tiškevičius autorė dr. Liliana Narkovič konferencijoje skaitė panešimą apie Lentvario Tiškevičių veiklą meno kolekcijų srityje.

LGHD minėdama Alberto Kojalavičiaus-Vijūko (1609–1677 m.) 410-ąsias gimimo metines, yra įsteigusi kasmetinį A. Kojalavičiaus-Vijūko apdovanojimą, kuris yra skiriamas už Lietuvos istorijos ir jos pagalbinių disciplinų – genealogijos, heraldikos, veksilologijos ir kitų – plėtojimą, puoselėjimą, tyrinėjimą, paveldo apsaugą, sklaidą, inovacinę, kūrybinę, edukacinę ir mokslinę tiriamąją veiklą.

Pirmoji Alberto Kojalavičiaus-Vijūko mokslinė konferencija įvyko 2019 m. Pirmuoju A. Kojalavičiaus-Vijūko vardo medaliu ir premija buvo apdovanotas Lietuvos heraldikos tėvu tituluojamas, istorikas doc. dr. Edmundas Rimša. 2020 m. konferencijos metu paskelbtas kasmetinis A. Kojalavičiaus-Vijūko vardo medalio laureatas, kuriuo tapo Vilniaus universiteto rektorius prof. Rimvydas Petrauskas.

Mokslinės konferencijos partneriai:
Bažnytinio paveldo muziejus
Etninės kultūros globos taryba prie Lietuvos Respublikos Seimo
Klaipėdos universitetas
Kretingos muziejus
Lenkijos institutas Vilniuje
Lietuvių kalbos institutas
Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas
Lietuvos kultūros tyrimų institutas
Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka
Lietuvos nacionalinis muziejus
Lietuvos valstybės istorijos archyvas
Mykolo Riomerio universitetas
Šiaulių „Aušros“ muziejus 

II Alberto Kojalavičiaus-Vijūko mokslinės konferencijos vykusios nuotoliniu būdu programą rasite čia.

Atgal